• تاریخ : ۳۰ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : زبان

یادگیری زبان English در سریعترین زمان ممکن

تنها کافی هست ۵ ترفند زیر را در مدرسه زبان English سرزمین زبان به خاطر بسپارید تا بتوانید زبان English خود را در سریعترین زمان ممکن یاد بگیرید!

 آیا این جمله برای شما نیز آشناست : ” من ۷ سال در مدرسه زبان English خواندم اما تنها چیزی که به یاد می آورم “سلام” و “خداحافظ ” هست.”

یادگیری زبان English در سریعترین زمان ممکن
یادگیری زبان English در سریعترین زمان ممکن

یادگیری زبان English یکی از با ارزشترین و کاربردی ترین مهارت هایی هست که شخص در طول زندگی خود فرا میگیرد, اما چرا یادگیری زبان جدید کار بسیار دشواری هست؟ اگر در مدرسه زبان English خوانده اید چرا هنوز هم قادر به  برقراری یک مکالمه ی ساده نیستید؟ مسلما نمی خواهید ۷ سال دیگر را صرف یادگیری زبان English با  همان روش غلط کنید,  پس سعی کنید با سرزمین زبان ۵ روش یادگیری سریع تر زبان English  را به خاطربسپارید.

چگونه زبان English را در سریع ترین زمان ممکن یاد بگیریم؟

اینفوگرافیک یادگیری زبان English در سریعترین زمان ممکن
اینفوگرافیک یادگیری زبان English در سریعترین زمان ممکن

۱٫ یادگیری زبان را ضروری ترین امر زندگی خود تلقی کنید.

مغز انسان به طور غریزی تصمیماتی را انتخاب می کند که ساده ترند و نیاز کمتری به فکر کردن دارند. یادگیری زبان English نیز مانند یادگیری سایر مهارت ها نیازمند اراده ی قوی می باشد. شما می بایست برای مدتی فراتر از توان خود  تمرین کنید و در مسیر یادگیری هرگز تسلیم نشوید.  به خاطر داشته باشید که یادگیری یک زبان جدید تصمیم آسانی نیست و گاهی ملزم به  ایده های خلاقانه می باشد.  اما مطمئن باشید که نتیجه ی حاصله ارزش این همه تلاش را خواهد داشت.

بسیاری از افراد معتقدند که بهترین راه برای یادگیری زبان English زندگی در یک کشور English زبان می باشد. در حالی که این عقیده اکثر اوقات درست نیست. درچنین کشورهایی English زبانان به محض دیدن شما  شروع به نمایش  گذاشتن مهارت های زبانی خود می کنند.  به علاوه ما در دنیایی زندگی می کنیم که تسلط به  زبان English  بین افراد  محبوب و پر منفعت می باشد, پس اکثر کشور های خارجی به خصوص در شهر های بزرگ جمعیت عظیمی از  English زبان را  در خود جای داده اند. در چنین شرایطی پیشرفت زبانی نه تنها یک ضرورت نیست بلکه تنها یک گزینه می باشد. با تمامی این تفاصیل آیا هنوز هم این امکان وجود دارد که خود را در شرایطی قرار دهیم که چاره ای  به جز استفاده از مهارت های زبانی خود نداشته باشیم؟ جواب مثبت هست.

زمانی که به کشور چین سفر کردم  به عنوان معلم یکی از مناطق  نسبتا محروم انتخاب شدم. اگر چه این منطقه جمعیتی بالغ بر ۱۲ میلیون نفر داشت  اما به ندرت درآن یک فرد چینی مسلط به زبان English پیدا میشد.اکثر اوقات  من تنها فرد خارجی تا شعاع ۵ مایلی بودم. این موضوع درابتدا خیلی نا امید کننده بود اما من را مجبور به یادگیری زبان چینی کرد. اگر می خواستم در رستوران غذا سفارش دهم یا آدرسی را پیدا کنم مجبور می شدم با افراد بومی شروع به صحبت کنم. تنها طی چند هفته ده ها عبارت  کاربردی و جدید یاد گرفتم که ممکن بود یادگیری آن ها ماه ها و سال ها طول بکشد.

آیا خارج از کشور زندگی نمی کنید؟ نگران نباشید  هنوز هم راه های بسیاری به منظور یادگیری سریع تر پیش رو دارید. برای مثال تغییر زبان تلفن همراه یا اکانت های شبکه های اجتماعی خود به زبان English یا عضویت در گروه های یادگیری زبان. همچنین اگر از طریق مشاهده کردن بیشتر یاد می گیرید سعی کنید لیستی از کلمات جدید را روی کاغذ نوشته و به دیوار های آشپزخانه یا سرویس بهداشتی منزل خود بچسبانید. چنانچه خود را در چنین شرایطی قرار دهید که مجبور به کاربرد زبان English باشید ما یادگیری سریع تر شما را تضمین می کنیم.

۲٫ روان حرف زدن را  به درست حرف زدن ترجیح بدهید.

ارجعیت روانی گفتار به درست صحبت کردن راه دیگری به منظور یادگیری سریع تر زبان English هست . البته این کار یکی از سخت ترین و درعین حال مفید ترین مفاهیم   به منظور رسیدن به درک  زبانی هست . قبل از هر چیز لازم هست با معنای “روان حرف زدن ” و ” درست حرف زدن ” آشنا شوید:

“روانی گفتار” به معنای توانایی  بیان ایدها و کاربرد زبان  به راحت ترین ,گویاترین و روان ترین  حالت ممکن هست. از طرفی دیگر” درست صحبت کردن”  به عنوان توانایی صحیح و دقیق  برقرای مکالمه بدون هیچ غلط گرامی, واژگانی یا تلفظی  در نظر گرفته خواهد شد. هر کدام از این مفاهیم مقوله ای مجزا می باشند . شما می توانید  با وجود غلط های متعدد باز هم به روانی صحبت کنید چرا که هدف نهایی یادگیری یک زبان جدید کاربرد آن به روان ترین شکل ممکن  هست . این موضوع به این معنا هست که در ابتدای  مسیر یادگیری بهتر هست  اهمیت درست صحبت کردن را فراموش کنیم. ممکن هست هنگام صحبت کردن خطاهایی داشته باشید که کاملا طبیعی هست برای مثال  آیا به خاطر دارید که در گذشته با وجود  غلط های متعدد باز هم  دیگران به خوبی متوجه ی صحبت های شما می شدند ؟ زمانی که شروع به یادگیری یک زبان جدید می کنید , علی رغم میل درونی خود یادگیری پی در پی لغات و صحیح گفتن تک تک جملات را فراموش کنید. برای یادگیری زبان تنها به یک کتاب آموزشی بسنده نکنید , به جای آن روی مفاهیم کاربردی و محاوره ای تمرکز کنید, در این صورت شاهد صرفه جویی در زمان و کاهش استرس خود  خواهید بود.

۳٫ “SRS” را جایگزین “خرخوانی” کنید.

یک ضرب المثل چینی می گوید:” هر روز با تمام قوا مطالعه کنید تا شاهد پیشرفت خود باشید”, اما آیا موضوع همیشه به همین سادگی هست؟ زمانی که به صورت خود خوان زبان را یاد می گیرید  در ابتدا حفظ کردن صدها کلمه  برایتان وسوسه کننده به نظر می رسد, اگرچه ممکن هست که این کار در کوتاه مدت موثر باشد اما در نهایت برای تقویت حافظه ی  بلند مدت شما روش مناسبی نیست.

یادگیری زبان English را  با  حفظ کردن های شب امتحانی اشتباه نگیرید. روش های موثرتر دیگری برای انتقال اطلاعات به حافظه ی بلند مدت شما وجود دارد برای مثال (SRS)  یا “Spaced repetition software” یک برنامه ی کامپیوتری هست که عملکردی مشابه با  استفاده از فلش کارت دارد. این فلش کارت ها براساس یک الگوی پیشرفته طراحی شده اند   به طوری که  زمان نمایش فلش کارت بعدی روی صفحه نشان میدهند. به عبارت دیگر فلش کارت های آسان تر  کمتر از فلش کارت های سخت تر روی صفحه نمایش داده می شوند وبه کاربران اجازه می دهند تا مدت زمان بیشتری صرف به خاطر سپردن فلش کارت های سخت تر کنند. این کارت ها تا زمانی که به خوبی آن ها را یاد بگیرید  پیوسته روی صفحه نمایش داده می شوند و به شما این امکان را می دهند تا لغات جدید را کاربردی تر و موثر تر از سایر شیوه ها یادگیری بیاموزید.

با جایگزینی نرم افزارهای تایمر دار تکرار و تمرین به جای “خرخوانی”  هم سریع تر یاد می گیرید و هم در زمان مطالعه ی خود صرفه جویی می کنید.

با این وجود حفظ کردن صدها کلمه مختلف تنها برای یادگیری کافی نیست. تنها چیزی که نیاز دارید  فهم  این لغات از طریق مطالعه ی مثال های واقعی هست. لازم به ذکر هست که FluentU یکی دیگر از راه های یادگیری زبان از طریق ویدیوهای دنیای واقعی هست. FluentUبا الهام از ویدیوهای دنیای واقعی مانند اخبار, موزیک ویدیوها, تیزر تبلیغاتی فیلم ها و برنامه های زنده به شما تجربه ی بی نظیر یادگیری یک زبان جدید را می دهد.این برنامه با بهره گیری از یک حالت یادگیری ویژگی شبیه (SRS) دارد. FluentU با داشتن زیرنویس های متقابل به شما این امکان را می دهد تا با کلیک روی کلمه مورد نظرتان عکس, معنی, تلفظ و مثال آن را تماشا کنید. به علاوه با استفاده از ویژگی “learn mode” می توانید  کل لغات یک ویدیو را یاد بگیرید.جالب این هست که FluentU همیشه لغاتی راکه درحال یادگیری هستید در حافظه ی خود ذخیره می کند  و برای یک تجربه ی یادگیری شخصی ویدیو های مرتبط را به شما پیشنهاد می کند. هم اکنون می توانید با دانلود نرم افزار FluentU از طریق iTune store  این برنامه ی شگفت انگیز را روی تبلت یا تلفن همراه خود نصب کنید یا روی وب سایت از آن استفاده کنید.

۴٫ به دنبال یک پارتنر باشید.

تقاضای کمک از دیگران نه تنها  خجالت آور نیست بلکه برعکس نوعی افتخار هست و در واقع به این معناست که یادگیری زبان English انقدر برای شما  جدی هست  که برای رسیدن به خواسته ی خود حاضربه انجام هر کاری هستید. از گفته های بالا می توان نتیجه گرفت که حمایت  یک شخص دیگر به طرز چشمگیری موجب سرعت بخشیدن به یادگیری شما خواهد شد. مهم نیست در چه سطحی از یادگیری قرار دارید , سعی کنید شخصی را پیدا کنید که  او هم قصد یادگیری زبان را دارد. برای ملاقات با پارتنر خود  برنامه ریزی کنید , از پیشرفت های متقابل صحبت کنید ,به یکدیگر بازخورد دهید و منابع یا ترفندهای موثر در یادگیری را مبادله کنید. حتی می توانید با کمک یکدیگر اهداف متعددی تعیین کنید و در ملاقات بعدی خود را ملزم به رسیدن به آن هدف کنید.

۵٫ اشتباهات خود را به فال نیک بگیرید.

اگر در محیطی زندگی می کنید که امکان  تمرین زبان English برایتان فراهم هست جای تبریک دارد. هم اکنون بهترین فرصت را  برای ارتکاب اشتباهات مختلف در اختیار دارید. تمامی تلاش خود را صرف پیشرفت کنید و هر ترس یا قضاوتی را از گوشتان بیرون کنید. با سرسختی و اراده می توانید به باهوش ترین فرد روی زمین تبدیل شوید. به خاطر داشته باشید که  بسیاری از English زبانان قدردان تلاش های شما برای یادگیری بخش مهمی از فرهنگشان هستند. حتی برای کوچکترین اشتباهات نیز به خود تبریک بگویید زیرا این به معنای تلاش و کوشش شماست.

مادامی که زبان English را به صورت روزانه تمرین می کنید از قضاوت مکالمات با معیار موفقیت یا شکست  دست بردارید. هیچ وقت خود را به خاطر فراموش کردن یک کلمه خاص یا ضعف در بیان ایده هایتان سرزنش نکنید. سعی کنید به خود بازخوردهای سازنده بدهید و به پرسش های زیر فکر کنید:

. برای یک مکالمه ی خاص به چه لغات یا عباراتی نیاز دارم؟

. چه کلماتی جدیدی را می بینم یا می شنوم؟

.  چگونه می توانم در آینده مکالمه ای مشابه و موثرتر داشته باشم؟

 زمانی که  فراز و نشیب های مراحل یادگیری را می پذیرید از یادگیری  زبان لذت بیشتری می برید. به خاطر داشته باشید که  موفقیت  شما به تلاشتان بستگی دارد. با استفاده از ترفندهای بالا مسیر یادگیری زبان English برایتان هموار تر , سریع تر و لذت بخش تر خواهد شد. موفق باشید.

مترجمان:

ابراهیم خلیل مهرنو موسس سرزمین زبان

خانم پگاه سعیدی وفا کارشناس ارشد زبان و ادبیات English.

دانلود PDF مقاله

 

تابلو اعلان تخفیف پکیج شش ماهه ی آموزش زبان English

50 درصد تخفیف پکیج آموزش زبان English
یادگیری زبان English در منزل

کانال تلگرام سرزمین زبان :

کانال تلگرام آموزش زبان English
آموزش زبان English در تلگرام

 

سرزمین زبان ، سرزمینی به وسعت ایران

ما در سرزمین زبان به یادگیری شما جهت می دهیم

موسسه فرهنگی و آموزشی سرزمین زبان مهرنو با شماره ثبت ٢٢۴۶۵

لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مطالب وبسایت سرزمین زبان مطلع کنید ?

 

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما